Переваги та недоліки приватних ВНЗ
Студенти прагнуть гнучкості та більшої уваги від своїх викладачів. Це зумовлює процвітання ринку приватних ВНЗ. Проте найближчим часом ажіотаж може припинитися.
Все більше і більше людей у Німеччині обирають навчання саме в приватних вищих освітніх закладах. За даними Федерального статистичного відомства кількість студентів приватних ВНЗ за останні 10 років потроїлась і становить близько 160.000 при останньому підрахунку за зимовий семестр 2012/13. Хоча частка студентів, що надали перевагу приватним освітнім закладам, становить від загальної кількості німецьких студентів лише 7 %, проте її зростання відбувається значними темпами. В загальному кількість студентів державних вищих навчальних закладів за останні 10 років зросла на 24% до 2,3 мільйонів, у той час як за той самий період збільшення процентної ставки студентів приватних ВНЗ становить 191 відсоток.
«Приватні ВНЗ перестали бути лише додатком німецької освітньої системи, вони стали її невід’ємною частиною», – підсумовує цю динаміку Дітмар Голь з німецької Наукової ради.
Високі очікування на ринку праці зумовлюють ріст попиту на кваліфіковані робочі кадри, тому все більше людей прагнуть мати вищу освіту.
Приватні університети отримують вигоду також із відкриття нової цільової аудиторії: все більше людей розпочинають навчання в заочній формі. Зазвичай, це відбувається не безпосередньо після закінчення школи, а у більш пізньому віці. Багато хто з таких студентів вже працює або має сім'ю, тому програми дистанційного навчання стають для них все більш привабливими.
Не зважаючи на позитивний розвиток на ринку приватних університетів, експерти у галузі вищої освіти підрахували, що разом із зростанням студентів до 7 % досягнуто межі зростання приватних ВНЗ. Причинами додаткової конкуренції стають зменшення народжуваності та пропозиції іноземних університетів. «Проте ми все ж прагнемо досягнути росту, завдяки тому, що у наших освітніх пропозиціях відображаємо головні тенденції на ринку праці ХХІ століття», - заявляє Кастулус Коло, керівник Університету ЗМІ та комунікації, кількість студентів якого протягом трьох років стабільно складає 2000.
З огляду на те, що державна освітня система має значне стабільне фінансування, широкомасштабність і, в цілому, високий рівень, приватні ВНЗ змушені переконувати, чому платне навчання є вигідним капіталовкладенням. Тому вищі навчальні заклади приватного сектору без власних спонсорів та без фінансової підтримки певних цільових груп або ж в слаборозвинених регіонах мають менше шансів на виживання.
Підготувала студентка групи МЕВ-41 Сус Марія (за матеріалами статті «Hoch spezialisiert, gut betreut, teuer bezahlt»)