Про центр

  Науково-дослідний Центр історії грошей (НДЦ) при факультеті банківського бізнесу був створений у 1986 році на базі власної колекції монет, бон, паперових грошей і літератури доктора історичних наук Роберта Йосиповича Тхоржевського, яку він збирав з 1961 року. В основу колекції було покладено тематико-хронологічний принцип представлення грошових знаків: металевих (від XIX століття до н.е.), паперових (зібрання грошових знаків, від XVII століття).
Роберт Йосипович став першим керівником Центру історії грошей. Під його керівництвом підрозділ став осередком науково-дослідницької роботи, що підтверджується започаткуванням щорічних науково-практичних конференцій під назвою ”Історія грошей України з давніх часів до сучасності”.
У 1997 році при НДЦ відкрилася заочна аспірантура, де 6 пошукачів досліджували історію грошей. Один з них, О.О.Клименко, під керівництвом доктора історичних наук, професора Р.Тхоржевського захистив кандидатську дисертацію про гроші-бони ОУН-УПА – 1942-1952 рр. у Львівському національному університеті в грудні 2000 року. У 2003 році успішно захистила кандидатську дисертацію на тему: "Паперові грошові знаки і бони Східної Галичини 1914-1920 рр.” Г.М.Марковецька.
З 2001 року Центр історії грошей очолювали кандидат історичних наук Марковецька Галина Михайлівна (до 2005 року) та Марковецький Руслан Юрійович до 2013 року.
 У зв’язку із реорганізацією науково-дослідного Центру історії грошей у Навчальний центр історії грошей, його керівником було призначено викладача кафедри банківської справи Рудана Віталія Ярославовича.

Починаючи з вересня 2013 року, Рудан Віталій Ярославович, використовуючи експонати із власних колекцій, створив 4 експозиції: 
1) «Домонетні форми грошей» (містить такі предмети обміну як: кам’яні сокири (5-3 тис. років до н.е.; ), наконечник списа-дротика (5 тис. р. до н.е.), зернотерники (3-1 тис. р. до н.е.), прясло (1 тис. р. до н.е.), наконечники стріл скіфів VII ст. до н.е.)); 
2) «Монети, які перебували в обігу на території України в період з VI ст. до н.е. до XXI ст. н.е.» (містить монети Ольвії, Римської імперії, Київської Русі, Російської імперії, Речі Посполитої, Австро-Угорщини, Німецької імперії, Веймарської республіки, Третього рейху, Чехословаччини, Румунії, Радянського Союзу); 
3) «Ескізи гривні, які не були затверджені Президією Верховної Ради України» (містить фотокопії ескізів художників та Національного банку України);
4) «Банкноти країн світу» (включає банкноти 31 країни світу, що перебувають в обігу на даний момент). Таким чином у навчальному Центрі історії грошей зібрано всі види грошей починаючи від найстаріших їх форм до сучасності.

Окрім монет та банкнот, у Центрі історії грошей зібрано відеотеку із понад 20 пізнавальних фільмів про гроші та грошовий обіг, які використовують на практичних заняттях з дисципліни «Гроші та кредит», а також на засіданнях студентських наукових гуртків.

Щороку Центр історії грошей бере участь у відзначенні Дня ощадності, Тижня фінансової грамотності, Дня банківського працівника. В рамках таких заходів проводяться екскурсії, пізнавальні лекції та тренінги.
Регулярно проводяться екскурсії для студентів, учнів шкіл міста Тернополя та учасників конференції, які проходять в Тернопільському національному економічному університеті.

 
Запрошуємо до музею грошей на екскурсії, щовівторка та щосереди з 11.00 до 17.00. за адресою вул. Майдан Перемоги 3, а. 3203а.