Про університет

Західноукраїнський національний університет (ЗУНУ) – це класичний університет міста Тернополя, елітний та сучасний заклад вищої освіти, де панує академічний дух, наука, думка і воля – альфа і омега формування особистості. Університет стрімко розвивається, адже мистецтво жити – це жити з перспективою.

Навчаючись у дусі конкуренції, випускники закладу вищої освіти стають лідерами та фахівцями високого ґатунку.  

Тернопіль –  студентське місто. Воно неодмінно зачарує кожного,  хто ступить на його предковічну  землю, пройде  затишними вуличками й  відчує дух вільнодумства молоді. Західноукраїнський національний університет є одним із лідерів серед закладів вищої освіти України. Тут відбувається таїнство народження інтелектуального продукту – від мовленого слова до прогресивної ідеї втіленої у життя. 


Історія 

Університет заснований у 1966 році, коли в Тернополі було відкрито відділення фінансово-економічного факультету Київського інституту народного господарства. У 1967 році на базі відділення утворено Тернопільський факультет.

У 1971 році самостійний заклад вищої освіти -Тернопільський фінансово-економічний інститут, який  згодом був перейменований в Інститут народного господарства (1989 рік) та Академію народного господарства (1994 рік). 30 березня 2005 року навчальний заклад став державним університетом (ТДЕУ), якому 29 вересня 2006 року Указом Президента України було присвоєно почесний статус національного (ТНЕУ). 25 серпня 2020 року відповідно до наказу МОН України Тернопільський національний економічний університет перейменовано на Західноукраїнський національний університет і надано статус класичного закладу вищої освіти.

 Кожне покоління студентів і науковців з гідністю продовжує славні традиції національної освіти, примножуючи здобутки ЗУНУ на міжнародному рівні.

 

Університет у рейтингах

У 2023 році Західноукраїнський національний університет посів 21 місце серед двохсот університетів України у рейтингу закладів вищої освіти "Топ 200 Україна" та 18 місце серед 239 зво у консолідованому рейтингу України. За результатами оцінки якості наукової діяльності університетів світу,  що формується на основі аналізу цитованості вчених базою Google Scholar, здійсненого Webometrics, ЗУНУ увійшов до шести найкращих вітчизняних  закладів вищої освіти.  У вебометричному рейтингу університетів світу Webometrics Ranking Web of Universities (Edition 2023.2.1) університет посідає 14-те місце серед 300 українських закладів вищої освіти, у міжнародному рейтингу UniRank - 17 місце.  У рейтингу інноваційності SCImago Institutions Rankings ЗУНУ посідає почесне 5 місце. Також ЗУНУ – сьомий в Україні за кількістю дослідників, що мають профілі у Web of Science.

 

Освітній процес

Освітні, освітньо-професійні, освітньо-наукові та наукові програми підготовки факультетів та інститутів університету спрямовані на здобуття особами, що навчаються, ступеня вищої освіти "Фаховий молодший бакалавр" (14 спеціальностей), "Молодший бакалавр" (2 спеціальності), "Бакалавр" (44 спеціальностей), "Магістр" (33 спеціальностей), «Доктор філософії» (23 спеціальності), «Доктор наук» (14 спеціальностей).

 

Професіоналізм

Західноукраїнський національний університет – це добре згуртована команда, яка поєднує досвід і мудрість науковців, стрімкість і запал юнаків та дівчат. Це велика довіра і ще більша відповідальність, це суперечки і дискусії, тривалі наукові пошуки й успіхи.

Навчальний процес забезпечує 640 науково-педагогічних працівників, у тому числі 45 осіб - зовнішні су­місники і погодинники, висококваліфіковані практики. Високий рівень професіоналізму фахівців університету підтверджений державними і відомчими відзнаками.

У класичному університеті Тернополя працюють:

15 заслужених працівників освіти України.

7 заслужених діячів науки і техніки України.

3 заслужені винахідники України.

4 заслужені економісти України.

1 заслужений будівельник України.

1 заслужений працівник промисловості України.

1 заслужений тренер України.

3 заслужені юристи України.

1 заслужений лікар України.

3 заслужені працівники культури України.

2 заслужені артисти України.

1 заслужений художник України.

1 заслужений працівник фізкультури і спорту України.

1 заслужений діяч мистецтв України.

1 заслужений журналіст України.

1 заслужений майстер народної творчості України.

1 заслужений машинобудівник України.

3 заслужені працівники народної освіти України.

17 відмінників освіти України.

 

Понад  10% науково-педагогічного персоналу є академіками (48 чол.) та членами-кореспондентами (17 чол.) академій.

Із числа науково-педагогічних працівників науковий ступінь доктора наук мають 145 осіб, кандидата наук – 498 осіб, учене звання професора – 114 осіб, доцента – 342 особи. У закладі вищої освіти 27 кафедр із 43 очолюють доктори наук, професори; 16 кафедр - кандидати наук, доценти.

 

Перелік навчальних підрозділів

Освітній процес в університеті забезпечують 12 навчально-наукових інститутів, 5 факультетів, 1 філія, 4 коледжі та 43 кафедри. На даний час в університеті навчається понад 17 тисяч осіб.


Факультети: 

1.    Соціально-гуманітарний факультет

2.    Факультет економіки та управління

3.    Факультет комп'ютерних інформаційних технологій

4.    Факультет фінансів та обліку

5.    Юридичний факультет

Інститути:

1.    Вінницький навчально-науковий інститут економіки

2.    Єреванський навчально-науковий інститут ЗУНУ

3.    Закарпатський навчально-науковий інститут

4.    Івано-Франківський навчально-науковий інститут менеджменту

5.    Навчально-науковий інститут інноватики, природокористування та інфраструктури

6.    Навчально-науковий інститут новітніх освітніх технологій

7.    Навчально-науковий інститут комунікацій

8.    Навчально-науковий інститут публічного управління

9.    Навчально-науковий інститут міжнародних відносин ім. Б.Д. Гаврилишина

10. Нововолинський навчально-науковий інститут економіки та менеджменту

11. Хмельницький навчально-науковий інститут

12. Чортківський навчально-науковий інститут підприємництва і бізнесу

Коледжі:

1.    ВСП "Вінницький фаховий коледж економіки та підприємництва ЗУНУ"

2.    ВСП "Фаховий коледж економіки, права та інформаційних технологій ЗУНУ"

3.    ВСП "Чортківський фаховий коледж економіки та підприємництва ЗУНУ"

 

Навчально-наукові центри: Кам'янець-Подільський навчально-науковий центр

Філії: Луцька філія ЗУНУ, Самбірська філія ЗУНУ


Сучасність

Надання якісних освітніх послуг, будівництво комфортабельних гуртожитків, сучасних спортмайданчиків, відкриття залу єдиноборств, спорткомплексу «Економіст», нової бібліотеки, залів електронних ресурсів, зміцнення матеріально-технічної бази дають можливість молоді реалізувати себе.

Візитною карткою закладу вищої освіти є бібліотека ім. Л. Каніщенка ЗУНУ.

Бібліотека Західноукраїнського національного університету ім. Л. Каніщенка − сучасна високотехнологічна інформаційна система. Вона надає цілодобовий віддалений доступ до інформаційних ресурсів, впроваджує online-сервіси, забезпечує комп'ютеризоване обслуговування.

Фонд бібліотеки налічує більше 602 тис. одиниць зберігання. У тому числі понад 100 тис. електронних видань. Наукової літератури – 255711 примірники, навчальної – 239993 примірників, художньої літератури – 23593 примірники. Уся література заіндексована, штрихкодована і отримала екслібріс бібліотеки.

Принцип загальнодоступності інформації, її оперативне надання у зручній формі залишався основним в обслуговуванні користувачів поточного року.

Бібліотека ЗУНУ намагається забезпечити своїм користувачам максимально комфортні інформаційні умови для навчання та творчого наукового пошуку. З цією метою книгозбірня постійно розвиває та урізноманітнює свої інформаційні сервіси. З-поміж них, в числі пріоритетних, – створення режиму вільного доступу до повнотекстових електронних ресурсів. Зокрема, бібліотека забезпечує вільний доступ до повного каталогу вибіркових дисциплін, що є частиною сервісу процедури вибору самих дисциплін здобувачами освітніх послуг. Крім того, сайт бібліотеки забезпечує вільний доступ з університетської мережі до повнотекстових баз даних видавництв «Ліра-К», «ЦНЛ» та «Кондор». Найбільш системним електронним ресурсом вільного доступу є контент інституційного репозитарію ЗУНУ (eTNEUIR) що включає такі розділи як:

-  дисертації та автореферати;

-  курсові та магістерські роботи студентів;

-  монографії;

-  наукові видання ЗУНУ;

-  матеріали наукових та науково-практичних конференцій;

-  наукові праці викладачів ЗУНУ;

-  видання бібліотеки ЗУНУ;

-  патенти.

Загальна кількість одиниць зберігання репозитарію бібліотеки ЗУНУ станом на 1 вересня 2023 року складала більше 46 тисяч повнотекстових документів різних категорій академічних текстів.

 

Центр підготовки офіцерів запасу 

На базі Західноукраїнського національного університету працює Центр підготовки офіцерів запасу, який здійснює військову підготовку за програмою Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного. Юнаки та дівчата отримують звання «молодший лейтенант» запасу, навчаючись в університеті. 

 

Міжнародна співпраця

Західноукраїнський національний університет розвиває партнерство, шляхом підписання двосторонніх угод з іноземними університетами. Міжнародна співпраця класичного університету Тернополя – 132 договори з університетами-партнерами з більш ніж 30 зарубіжних держав, з яких заклади вищої освіти з країн Європи, а також партнери із США, Канади, Китаю, Казахстану, Таджикистану, Марокко та Еквадору. Університет є дійсним членом таких організацій, асоціацій та мереж, як Європейська асоціація університетів; Європейська асоціація міжнародної освіти; Великa Хартія університетів; Мережа університетів транскордонного співробітництва; Мережа університетів Східної Європи, Балтійська Програма Університетів, Норвезько-український альянс університетів.

Одним із найбільших міжнародних проєктів в університеті є проєкт "Норвегія-Україна" із професійної та соціальної адаптації військовослужбовців та членів їх сімей. У рамках цієї міжнародної ініціативи здійснюється професійна перепідготовка слухачів за спеціальністю «Підприємництво», а також реалізується система заходів соціально-психологічної адаптації, сприяння у працевлаштуванні та відкритті власної справи.


Культура

Культура – це засіб вираження творчості, формування індивідуальної самобутності, вона є оберегом історичної пам’яті, яка живить і зміцнює народ, незримою силою формує громадянську спільність, вчить бути толерантними, розуміти один одного через мистецтво.

Західноукраїнський національний університет відомий на теренах України не лише високими освітніми рейтингами, а й своїми творчими колективами та солістами, які беруть участь та перемагають у міжнародних та всеукраїнських фестивалях-конкурсах.

Колективи університету: народний художній театр пісні «Для тебе» (вокальні гурти: «Cry Not», «Краплинки»), вокальний гурт «Етноріка», студія сучасної хореографії «TNG dc», ансамбль мажореток «Леді Ві», студентський хор «WUNU Voice», а також солісти: Тетяна Коруц-Шарган, Ілона Дядьо, Володимир Дячук, Павло Тютюнник, Дмитро Худик,  Елеонора Атаманчук, Вікторія Шевчук, Ірина Гонташ прославляють ЗУНУ та Україну на усіх концертних майданчиках.

Ошатна актова зала, просторі репетиційні приміщення, танцювальні зали, професійна студія звукозапису, університетська світлиця, виставкова зала, сценічні костюми дають можливість розвивати та вдосконалювати творчу майстерність студентства.

Таким чином, можна з впевненістю стверджувати, що ЗУНУ у сфері культури – один з найпрогресивніших вищих навчальних закладів України, у якому створено широкий спектр можливостей для творчої самореалізації студентської молоді.

Спорт

Спорт є однією з найвагоміших складових у вихованні молоді.

У 2023 році у складі збірних команд університету понад 150 студентів.  Юнаки та дівчата беруть участь та виборюють нагороди на Всеукраїнських та Міжнародних Універсіадах.

У класичному університеті Тернополя навчаються: 5 майстрів спорту міжнародного класу та 23 майстри спорту України, які є членами національної збірної команди України.

Університет пишається спортивними досягненнями своїх команд:

Волейбольна жіноча команда «Галичанка-ЗУНУ» – учасник Суперліги-Дмарт, срібний призер літньої Універсіади України з волейболу 2023 року.

Гандбольна жіноча команда «Економ-Університет» – переможець чемпіонату України з гандболу серед команд вищої ліги, срібний призер Кубка України;

Збірна команда з легкої атлетики успішно виступає на Всеукраїнських та міжнародних студентських змаганнях, переможці чемпіонату України.

Баскетбольна чоловіча команда «Тернопіль-ЗУНУ» – бронзовий призер чемпіонату України з баскетболу серед команд вищої ліги;

Регбійна жіноча команда «Універ-ЗУНУ» бере участь у Чемпіонаті України з регбі-7 серед жіночих команд Суперліги;

чоловіча команда «ДСО-ЗУНУ» бере участь у Чемпіонаті України з волейболу серед команд 1 ліги;

Дзюдо, греко-римська вільна боротьба - студенти університету беруть участь та виборюють призові місця на Всеукраїнських та міжнародних Універсіадах.

Студенти університету мають змогу займатись у 14 спортивних секціях, серед яких: легка атлетика, плавання, футбол, аеробіка, настільний теніс, гандбол, волейбол, самбо, дзюдо, вільна і греко-римська боротьба, регбі, бокс, баскетбол До спортивно-матеріальної бази університету належать три спортивних зали, три спортивних майданчики, зал дзюдо самбо і боксу, зал аеробіки і зал атлетичної гімнастики, спортивний стадіон ,водна база.

Бути студентом – це вірити у власні сили. Вам, молодим та енергійним, неймовірно поталанило, адже навчання у ЗУНУ – вдалий початок для професійного розвитку, запорука конкурентоспроможності на ринку праці, успіху, кар’єрного зростання. 

Освіта й наука є безцінним надбанням народу, що визначає його потенціал на століття уперед. Професорсько-викладацький колектив Західноукраїнського національного університету працює так, щоб кожен студент і випускник були впевнені, що їхні хист і вміння, їхнє економічне мислення відповідатимуть вимогам завтрашнього дня.

 

Навчайтеся у нашому університеті, примножуючи свій інтелектуальний потенціал та утверджуючи високий освітній статус Західноукраїнського національного університету.

 

Ми хочемо, щоб Ви були успішними та особливими! Приєднуйтесь до нашої університетської родини!