Інтерактивний захід для ветеранів війни у Закарпатському ННЦ ЗУНУ
У Закарпатському навчально-науковому центрі Західноукраїнського національного університету відбувся інтерактивний захід для ветеранів війни, військовослужбовців та членів їхніх родин «Платформа адаптації та професійної самореалізації захисників України “Відновлення. Єдність. Розвиток”».
Мета такого заходу – налагодження діалогу між громадою, бізнесом, освітянами та ветеранами, а також їхніми родинами. Присутні об’єдналися у спільному прагненні – зробити так, щоб ветерани війни реалізували себе в цивільному житті та знайшли підтримку у суспільстві.
У події взяли участь ветерани, військовослужбовці та члени їхніх сімей, офіцери відділення цивільно-військового співробітництва Закарпатського ОТЦК та СП, представники та ветерани громадської організації «АСОЦІАЦІЯ ВЕТЕРАНІВ ВІЙНИ-НОВИЙ ФОРМАТ», громадської організації «Опора ветерана» Закарпатської області, комунального закладу «Ветеранський простір "Вдома"» Закарпатської обласної ради, благодійної організації «Благодійний фонд ‘‘Протез фондейшн’’», підприємства «Крок Вуд».
У багатьох ветеранів виникають труднощі з працевлаштуванням через поранення, контузії чи інші проблеми зі здоров’ям. Науковці Західноукраїнського національного університету надали низку практичних порад, як краще складати резюме при працевлаштуванні, як долати наслідки психологічних травм та підвищувати власну самооцінку.
На зустрічі виступили представники підприємств та установ регіону, які розробили конкретні програми підтримки та бонуси для захисників України, які вже звільнилися зі служби. Зокрема, одне з провідних європейських підприємств, що працює в області, готове активно приймати на роботу колишніх військових, надаючи їм додаткову відпустку тривалістю 14 днів.
Представники Свалявського центру зайнятості розповіли про грантові проєкти для військових та членів їхніх родин, спрямовані на підтримку власного бізнесу. Також у центрі діють програми перенавчання на інші спеціальності — нещодавно, наприклад, було набрано групу ветеранів на водійські курси.
Інше велике міжнародне підприємство краю впровадило унікальну посаду ветерана-офіцера, який безпосередньо на виробництві опікується колишніми учасниками бойових дій та надає їм психологічну підтримку. Окрім цього, ветерани отримують тут одноразову грошову доплату під час влаштування на роботу.
Роман Бендас, представник «Асоціації ветеранів війни «Новий формат», поділився досвідом того, як колишні військовослужбовці, об’єднавшись, допомагають один одному. Асоціація успішно працевлаштовує побратимів, які завдяки спільному прожитому досвіду у надзвичайних обставинах краще та швидше взаємодіють між собою.
Безкоштовні консультації для військових також надає центр бізнес-обслуговування «SKY TEK», мережа якого розгорнута на Закарпатті. Фахівці центру безвідплатно допомагають ветеранам із запуском власної справи та супроводжують їх на етапі розвитку бізнесу.
Директор Закарпатського навчально-наукового центру Едіта Грабар зазначила, що Західноукраїнський національний університет надає цього року ветеранам можливість вступити на навчання за результатами співбесіди, без складання іспитів.
К. п. н., доцент кафедри психології та соціальної роботи ЗУНУ Олеся Притула та доктор філософії у галузі психології кафедри психології та соціальної роботи ЗУНУ Сергій Шеремета провели цікаву та пізнавальну лекцію "Секрети досягнення успіху на співбесіді: психологія саморегуляції та самопрезентації". К. е. н., доцент кафедри менеджменту, публічного управління та персоналу ЗУНУ Світлана Прохоровська провела лекцію та майстер-клас "Професійне резюме ветерана: адаптація навичок до сучасного ринку праці".
Інституційні можливості та де шукати підтримку і роботу для ветеранів розповіли представники Мукачівської філії Закарпатського обласного центру зайнятості, підприємства громади «Flex LTD», «Форшнер», «SKY TEK», «Крок Вуд», «АСОЦІАЦІЯ ВЕТЕРАНІВ ВІЙНИ-НОВИЙ ФОРМАТ».
Провідний спеціаліст Закарпатського навчально-наукового центру ЗУНУ Марія Бобильова презентувала наш заклад вищої освіти, поінформувала військовослужбовців і ветеранів про можливості здобуття вищої освіти у Західноукраїнському національному університеті за формами навчання та спеціальностями усіх ступенів освіти. Також було наголошено, що Закарпатський навчально-науковий центр ЗУНУ формує регіональні студентські групи за освітніми програмами університету та забезпечує супровід навчального процесу безпосередньо на місці.
Завершився захід підсумковою сесією, де було узагальнено ключові результати та проведено індивідуальні консультації.
Захід пройшов у динамічній, теплій, продуктивній атмосфері.
Повернення до цивільного життя після війни — це новий виклик, який потребує не лише сили, а й підтримки. Освіта, професійний розвиток, нові знання та можливості працевлаштування стають важливими інструментами для успішної адаптації ветеранів у мирному житті. Тому створення просторів для діалогу, навчання та обміну досвідом є надзвичайно важливим. Кожен захисник і захисниця заслуговують на реалізацію свого потенціалу та здобуття нових знань. Підтримуймо тих, хто захищав і захищає Україну.